55976 24 22

Авто без розмитнення в Україні конфісковують

Їздити по країні на автомобілі з іноземними номерами тепер дозволено не більше 20-ти днів.

Працівники митних служб проводять конфіскацію машин в українців з іноземними номерами у випадку, якщо авто перебуває в країні більше 20 днів. Раніше було дозволено їздити на авто з номерами інших країн цілий рік. Але Державна митна служба 5 березня цього року внесла зміни до поняття «комерційний автомобіль» і офіційно скоротила час можливості перебування таких машин на території України.

У чому ж сенс? Зараз купівля авто з Європи дуже вигідна. Наприклад, стару польську іномарку можна придбати за 2-3 тис. євро. Продавці на авторинку у Києві кажуть, що у них після розмитнення вартість такого авто буде мінімум 8 тис. євро. Оскільки зареєструвати машину на себе в Європі українці не можуть, їм доводиться шукати спосіб обійти закон. «Раніше як було: відкриєш фірму в якій-небудь країні ЄС. Легше всього це зробити в Польщі, Литві чи Чехії, причому оформлення ПП може коштувати 200 євро. Виробляєш оформлення машини на фірму і отримуєш можливість їздити на ній по території України цілий рік. Потрібно лише раз на рік з'їздити в будь-яку країну ЄС і відзначитися на кордоні. І розмитнення машини не потрібне», - розповів Юрій, співробітник компанії-посередника в Україні, що допомагає відкривати для таких цілей фірми в ЄС. Після чого, за його словами, ця фірма може за помірну плату оформити українців, які купили машини за кордоном, але не горять бажанням їх розмитнити, як своїх працівників. Після такого оформлення нові «працівники» теж мали можливість їздити по Україні на «службових» авто цілий рік, час від часу перетинаючи кордон з тією країною, в якій вони «працюють». За словами Юрія, таку схему використовували ттисячі українців по всій країні.

Що змінилося? Раніше, згідно з українським законодавством, службовими вважалися іноземні машини, які використовували як у комерційних, так і в особистих цілях. Згідно нових правил, розписаних у листі Держмитслужби, можливість їздити рік на службових автомобілях є тільки у власників або співзасновників закордонних фірм, і вони можуть це робити тільки в особистих цілях. Тобто потрібно припустимо відкрити фірму в Литві. Але на працівників таких фірм це правило перестало поширюватися, так само, як і на машини, які були ввезені в країну саме для роботи. «Для автомобілів, ввезених в комерційних цілях (для того щоб перевезти товари або людей), а також для машин представників іноземних фірм, терміни перебування в Україні було скорочено до 20 днів», - пояснюється на гарячій лінії Міністерства доходів і зборів.

Яке покарання? У листі Держмитслужби зазначено, що у разі порушення нових норм потрібно буде заплатити штраф. У разі відмови від оплати - авто буде конфісковано. «Я перетнув українсько-польський кордон 6 березня. Мені про нові правила ніхто не повідомив. А через три тижні я отримав лист від Митної служби, в якому вимагалося розмитнити моє авто і сплатити штраф розміром 8500 грн. Я, звичайно, відмовився. Мою машину конфіскували. На даний момент суджуся», - розповів нам співробітник одного з литовських фірм Андрій. «У мене хотіли конфісковувати авто. Але я завбачливо поставив її на СТО, сказавши на митниці, що у мене не було можливості виїхати вчасно. Потім мене попередили на кордоні, що я зобов'язаний виїхати через 20 днів», - розповідає нам представник польської фірми. «Згідно з нормами Митного кодексу, строки перебування комерційної машини в Україні можна продовжити. Вірніше всього вчинити так, як люди, нібито просто заганяють своє авто на СТО. Також можна взяти лікарняний або лягти в лікарню. Під приводом, що нібито хворів, у зв'язку з чим не міг сісти за кермо, бо вчасно не поїхав», - просвітив нас юрист Олексій Постовий.

«Правильно роблять, що штрафують»

Співробітники контактцентра Міністерства доходів і зборів заявили, що митники, які конфіскують автомобіль з іноземними номерами, роблять правильно. «При в'їзді на кордон потрібно попереджати, що змінилися правила ввезення іноземних авто в Україну. Якщо людина не встигне вчасно покинути країну, йому буде запропонована сплата пені у розмірі 10 неоподатковуваних дохідних мінімумів, тобто 170 грн в день, і розмитнення авто. У разі відмови доведеться сплатити штраф або ж машина буде конфіскована», - розповіла Ганна Гнитецкая, співробітниця контактцентра.

Митники не перестають дивуватися: «Нові правила ось уже кілька місяців як вступили в силу, а власники досі чомусь не в курсі».

Закордонний досвід: «перевірки - кращі»

А ось наші польські сусіди прийняли рішення не обмежувати термін перебування комерційних машин. Податківці спільно з митниками влаштували перевірки володільців та співзасновників фірм (в тому числі й українців), масово реєструють там службові авто (іноді навіть по 150 машин на одну компанію). Згідно з інформацією польських ЗМІ, для цього послужило приводом масовий перетин, здебільшого нашими співвітчизниками кордону на комерційних машинах з польськими номерами (тільки за 2012-й через три пункти пропуску в Підкарпатському воєводстві таких авто проїхало 2,2 млн). «Власне і документів для реєстрації таких машин стали вимагати більше. Раніше вистачало лише візи, закордонні паспорти і довідки про несудимість, а тепер потрібно ще надати певний дозвіл на перебування в країні», - розповів нам співзасновник однієї з польських компаній, українець Олександр. «Дуже багато українців просили поляків, щоб ті влаштували до себе на роботу. Після чого купували авто в Польщі і могли вільно їздити в Україні цілий рік, не розмитнюючи. Тепер цю лавочку прикрили, обмеживши терміни до 20 днів. Мабуть, тепер українці стануть просити іноземців, щоб ті зробили їх співзасновниками. Але навряд чи на це хто-небудь піде. Залишається тільки відкрити свою фірму або кожні 20 днів їздити в ЄС», - стверджує литовський приватний підприємець Олександр. А ось співробітники польських фірм, які їздили на службових машинах до родичів в Україну, збираються просто пересісти на громадський транспорт. «Перевірки як в Польщі кращі, ніж обмеження строків перебування. Можу тепер їздити до рідних у Львів лише раз у півроку на автобусі, а не кожен місяць на своєму автомобілі, як це було раніше. Велике «Дякую» нашим митникам», - поскаржився Любомир зі Львова, працює далекобійником у Вроцлаві.

Еще статьи

Написать нам

Написать нам
ЗАКАЗАТЬ АВТО